Sağlık

Adet Sancısına Bitkisel Çözümler

Bazı kadınlarda adet dönemi sancılı geçer. Ağrı şiddetlendiğinde bazı ilaçlar kullanılır ancak bu ilaçlar kanamanın kesilmesine ve adet döneminin kısa sürmesine sebep olur. İlaç kullanmak yerine adet sancısına bitkisel çözümler denemek daha doğrudur.

Buğday
Buğday içerisindeki bioflavanoidler sayesinde âdet sancısını hafifletir. Karabuğday ile krep yapılıp tüketilir.

Tarçın
Tarçın çay şeklinde tüketilebileceği gibi tatlı ve yemeklere de eklenerek tüketilir. Tarçın ağrıyı dindirmekle birlikte şişkinliğe de iyi gelir.

Rezene
Rezene rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisi ile kan dolaşımını arttırır. 1 fincan kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı ezilmiş rezene tohumu eklenerek 5 dakika demlenir. Daha sonra ılık halde tüketilir.

Zencefil
Zencefil kurabiye, kek, şekerleme ve sebzeler ile tüketilebileceği gibi çay olarak da tüketilir. 1 fincan kaynar suyun içine yarım çay kaşığı zencefil eklenerek günde 3 defa içilir.

Nane
Nane adet kramplarını gidermede etkilidir. Nane tek başına çay olarak içilebileceği gibi normal çaya eklenerek de içilir.

Hardal
Geniş bir kaptaki ılık suyun içerisine 1-2 yemek kaşığı hardal tozu eklenip ayaklar 30-45 dakika içinde bekletilir.

Aloe Vera Suyu
Bal ile birlikte aloe vera suyu karıştırılıp içilir.

  Lifli Gıdalar Nelerdir?

Keten Tohumu
1 fincan yoğurdun içerisine 1 tatlı kaşığı keten tohumu eklenerek tüketilir. Aynı zamanda salatalarda da kullanılır.

Zencefil, Limon ve Bal
Siyah çayın içerisine 2 çay kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı zencefil eklenerek gün boyu düzenli bir şekilde içilir.

Susam
1 çay kaşığı susam su eklenerek kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülerek günde 2 defa içilir.

Kişniş Tohumu
1 bardak suya biraz kişniş tohumu eklenerek 15-20 dakika kaynatılır ve 5 dakika demlenmeye bırakılır. Daha sonra isteğe bağlı olarak bal ya da şeker eklenerek içilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu