Cilt Bakımı

Kara Merhem Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kara merhem hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz ancak uzman doktorların görüşünü aldıktan sonra kullanılmalı. Vücudunuzun nasıl tepki vereceğini bilmeden kullanmanız sağlık sorunlarını ortaya çıkartabilir.

Kara merhem, yüksek oranda kükürt içeren, sürüldüğünde cilt tarafından hızla emilen, ham petrol özelliğinde olan karışımın sülfirik asit ile suda çözünür hale getirilmiş bir türüdür. Birçok faydasının yanında, sıklıkla iltihaplı deri problemlerinde yüksek derecede etki gösterdiği gözlemlenmiştir. Sivilceleri kurutması, derideki mikrobu kırması sebebiyle en eski ve en etkili ve en yaygın kullanılan ilaçlardan biridir.

Halk dilinde kara merhem olarak bilinen bu ilacın (ihtiyol pomad) içeriği:

  • %80 Vazelin,
  • %10 Lanolin,
  • %10 İhtiyol’dan oluşmaktadır.

Kara Merhemin Faydaları Nelerdir?

  • Egzama tevdisinde başarılı sonuçları olduğu gözlemlenmiştir,
  • Akse, sivilce, apne, kronik iltihaplı cilt sorunları ve deri döküntüsü gibi problemlerde etkili olduğu görülmüştür,
  • Çıbanların içlerinin temizlenmesini sağlar,
  • Antienflamatuar, antipirütik, antibakteriyel, antiseboreik, antimikotik, antiekzamatöz özellikleri bulunmaktadır.

Kara Merhem Nasıl Kullanılır?

Öncelikle rahatsızlığın olduğu bölge iyice temizlenip kurutulmalıdır. Temiz ellerle günde 2 kez problemli bölgeye sürüldükten sonra, gazlı bezle bölgenin üzeri örtülür. Fakat bandaj yaranın hava almasını engellememek için çok sıkılmamalıdır. Yaranın iltihabı akmaya başladıktan sonra birkaç gün daha günde 1 kez sürülmeye devam edilmelidir. Fakat iltihaplı bölgeye yıkama haricinde el, tırnak vs değdirilmemeli, sıkma, bastırma gibi elle müdahale yöntemleriyle iltihap çıkarılmaya çalışılmamalıdır.

Kara Merhem Kullanılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Her ilaç gibi kara merhemin de bazı yan etkileri olabileceği hesaba katılarak kullanımı dikkatli yapılmalı, cilt problemlerinde yanlış tedavi ve hastalığın ilerlemesi durumlarına sebep olmamak için mutlaka uzman bir dermatoloğa başvurulmalıdır.

  Cilt Lekelerine Karşı Karbonat Maskesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir